středa 14. srpna 2013

Letem severním světem

 
 
Tedy..českým severním světem, konkrétně Krásnou Lípou, což je malá obec ve Šluknovském výběžku. Možná mi vyčiníte za to podání, za ten let. Ovšem ono to přesně odpovídá mému vnímání tohoto kraje, mému fotografickému vnímání.
 
Byla jsem tu kdysi v dětství na výletě v Česko-Saském Švýcarsku. A po letech mě ten kraj okouzlil. Tedy hlavně příroda a stavby. Ty staré, co tu stojí dlouhé roky a pomalu chátrají. Je jich tu požehnaně. Chaloupky, vily, továrny, domy, co mají ducha a styl. To je ovšem to jediné, co jim zbylo. Život z nich odchází, současnost je válcuje. Mnoho staveb je zdevastovaných, není, kdo by zde investoval, poptávka i nabídka chybí. Po zralé úvaze jsem se neodvážila fotit v ulicích. Je to zarážející, tento pocit jsem neměla ani v NY nebo v Paříži mezi černochy. Tu tíseň zde bylo cítit.
 
A tak jsem cvakala pocitově při jízdě autem. Nejde o žádná dramata. Prostě jen takový letmý dojem.
 
Vysídlení původních obyvatel po válce nese svoji daň. Už nikdy se to zde nevzpamatuje do své dávné krásy a přirozenosti. Úsilí práce bylo zmařeno, není pokračovatele. A tak jsem vyrážela raději ven po okolí, lezla po kopcích a nechala se okouzlovat výhledy z mnoha místních rozhleden do kraje, o němž jsem neměla ani tušení. Trochu opomíjené Lužické hory stojí rozhodně za návštěvu.
 
A při výstupu na Hvozd jsem si připadala jak v Tolkienově vyprávění...
 
 

9 komentářů:

 1. Krasna, fantasticka vypoved o kraji kde sem nikdy nebyl, a ted uz vim jak to tam vypada nejen graficky ale i pocity,....vim presne o cem povidas.

  Byl jsem v takovych mistech, ktere nemneli takovou dramatickou historii, ale byli podobne opusteny puvodnimi majiteli z neznamych duvodu.

  Ten pocit a ta tisen,...

  Ivano vyborne presentovano

  OdpovědětVymazat
 2. S tím rozdílem, že u nás jsou ty důvody známy, týká se to Sudet a vyhnání Němců po válce. Princip kolektivní viny, tvrdě uplatňovaný a podporovaný i oficiálně, dodnes vytváří sváry a nenávist především ze strany Čechů. Dokonce i Zeman z toho těžil při své prezidentské kandidatuře a lidé na to slyšeli. Je to téma dodnes živé a bolavé. A ten kraj je toho svědkem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, je to jizva v krajine,...a v lidech, krasne jsi to docomentovala, fantastic job,...

   Vymazat
 3. Vítej zpátky z dovolené .)
  Tak nějak se snažím propojit text s tvými snímky a daří se mi to. Vypíchnnul bych tu poslední fotografii, ty kostičky se ti opravdu povedly.

  OdpovědětVymazat
 4. Do tohoto kraje jsem několik let zajížděl služebně a musím říct, že Tvé dojmy jsem míval také. I na německé straně (Zittau a dál směrem k Varnsdorfu) je to podobné. Stalo se mi, že jsem na této trase zahlédl třeba deset živáčků, pominu-li průjezd Zittau. Tam i třeba třicet.

  OdpovědětVymazat
 5. ... je těžké žít v kraji ve kterém člověk nemá kořeny. Výborná série, výborná ...

  OdpovědětVymazat
 6. Ivo, jsou u nás prostě kraje ze kterých byli původní obyvatelé odsunuti (a odsunů bylo podle mého názoru více). S tím jak odešli původní obyvatelé, přišla krajina o paměť. Její noví obyvatelé (pokud nějací přišli) nemají kořeny, vztah. Myslím si, že to trvá generace, než se alespoň zdánlivě škody zahladí...

  OdpovědětVymazat
 7. tísnívé fotografie i povídání Ivo. Pocházím z nádherné krajiny Poohří, kde se řeka protíná Krušné a Doupovské Hory. Ale také z kraje, kde došlo k vysídlení Němců po válce a nájezdu nových osídlenců, kteří sem ve valné míře přijeli rabovat. Byli to tzv. "národní správci". Nicméně většina tu po válce žila spořádaně vedle sebe bez ohledu, zda byli ze Slovenska, Čech, Zakapartské Rusi či Ukrajiny a vedli docela čilý společenský život - pamatuji z dětství na loutkové divadlo a divadlo v místní škole, lukostřelecký klub, či fotbalovou jedenáctku. Dnes nezbylo nic - porcelánka, která ves živila je rozbožená, starousedlíci vymřeli, pár školáků jezdí za svým základním vzděláním jinam, z lukostřelecké střelnice jsou dávno rozvaliny a z lepších domků jsou chalupy na víkendy.
  Docela smutný příběh, jako mnoho a mnoho dalších podobných. Asi není návratu

  OdpovědětVymazat

please sign in or put your name in comment box
so we know how to call you