úterý 26. března 2013

Karel Malich I
 
A tak se kruh pomalu uzavírá. Cítím, že jsem jednoznačně určen, to všechno kolem je úplné zoufalství. Čím dál se mi zdá, jako bych patřil k něčemu, co už není pravda. Ten zvláštní optimismus - víra v umění a tím i v etiku, jako by se pomalu vytrácela. Všichni chtějí jen žít. Víc nic. Přestávám si s mnoha lidmi rozumět. Smysl se vytrácí. Jde jen o holou existenci. Všichni jako by jen hledali záchranu v banalitě. A jsou šťastni. Nemají ani čas si uvědomit, co se s nimi děje. Je to fofr. Všichni tu zem pohnojíme. Snad takové doby už byly, ale bráním se tomu, že by to snad byl zákon. Padá na mě hrůza. Zdá se mi, že zase přicházím k sobě. Přece jenom ta příroda je podivuhodná.
 
Karel Malich 2.4.1971

11 komentářů:

 1. To je úžasný...

  ...ten text i fotografie mne na první dobrou okouzlily a ještě tím víc, jak to není nikde tlačené do BW a pravotočivých čudlíků v editoru. Je to přirozeně výtvarné, uvěřitelné a opravdové. Pro mne vážně paráda.

  OdpovědětVymazat
 2. Velmi jsi mi Ivo zpřijemnila dnešní den.Né,že by mi byl pan Malich neznámý,ale co nevidím a nemám po ruce ,tak prostě jen registruji.Během dne jsem si vyhledal psané rozhovory s Mistrem,fotky a teď večerem se ještě podívám,zda-li nejsou nějaké dokumentární filmy.Sdílím nadšení s Františkem.Děkuji Ti,děkuji.Míra Z.

  OdpovědětVymazat
 3. Nikdy jsem neviděl díla Karla Malicha tak řečeno na živo a teď je asi budu mít v představách spíš jako tyhle fotografie, které pro mě představují o dost víc než dokument . Jako by došlo ke spojení a snad i povýšení těch drátů tím vznikem fotografických obrazů. To vídávám vzácně, nebo skoro vůbec. Tak mě tady tyhle obrazy v celém tom cyklu přijdou jako velice šťastný počin a mému oku udělaly radost. Bude to asi radost dlouhodobá :-)

  Text zde publikovaný je nadčasový, počasový a předčasový, málem by se dalo uvažovat o univerzálním pocitu, který si alespoň vnitřně při tom tancování dokáží přiznat...

  OdpovědětVymazat
 4. Jsem ráda, jak jste je dobře přijali. Za to děkuji. Když je to dovoleno, ráda fotím na výstavách. Jednak si pro sebe prostě zaznamenávám díla, jednak se pokouším dostat je do nových souvislostí, něco k nim přidat ze sebe. Není to snad přiživování se na nich, spíše snaha vzdát jim poctu. Tahle výstava je v Jízdárně Pražského hradu až do května a moc ji doporučuji. Tak silný zážitek z výstavy jsem si snad ještě neodnesla. Nejde ani tak o efektní a promyšlenou instalaci, spíše o to, co pan Malich dělá. On zobrazuje energii. Dokáže ji vnímat. Nádherný je snímek na videu, který běží v patře. Nádherně a logicky vysvětluje svoji abstrakci. Tady se mi jasně potvrdilo, že citlivý člověk jako umělec dokáže vnímat a předávat věci, o kterých jiní nemají ani tušení. Pokud je divák otevřený a přijme to sdělení, ohromně ho to obohatí.

  OdpovědětVymazat
 5. dílo Karla Malicha neznám (večer si ho trochu přigůglím), ale při pohledu na fotky slyším hudbu. Něžnou, citlivou. Té není nikdy dost

  OdpovědětVymazat
 6. Děkuju Ivo, to se nenechám ujít ...

  OdpovědětVymazat
 7. výstavy máme rádi, a to tak že ani moc sprostě nenadáváme když 3 hodiny čekáme ve frontě na S. Dalího :-)

  bereme jako skvělou inspiraci, díky za ní. foto poslední nejvíc :-)

  OdpovědětVymazat
 8. Karel Malich neznam, a zacnu poznavat. je to pro mne jako de javu,...nejak mam pocit ze jsem to nekdy nekde videl,...

  OdpovědětVymazat
 9. Ivo, viděl jsem pořad o Karlu Malichovi na ČT, byl jsem fascinován...Jeho výstavu bych rád viděl, díky za snímky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě přidám odkaz
   http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/213283-karel-malich-stale-touzi-zhmotnit-neviditelne/


   Vymazat
 10. Ten soubor fotografií, které jsi nám předložila je výborný. Sluší se alespoň poděkovat za inspiraci.

  OdpovědětVymazat

please sign in or put your name in comment box
so we know how to call you