čtvrtek 7. února 2013

Ztělesněný genius loci


 
Chtěli jste pokračování, tak tady je..:-)
 
Pan T. je opravdu dobrý duch tohoto domu.
Je tu od roku 1985 a zná tu každý kout a každého obyvatele. Nejen to. Zná i jeho historii.
Když nás provázel, u každé místnosti se mu vybavovaly příběhy, které nám hrabalovským způsobem vyprávěl. Jeho základna je údržbářská dílna, ale klíče má od všech komůrek.
I od těch trochu utajovaných, kam nikoho nevodí, ale nás tam vzal.
 
Lidé, kteří tu bydlí, jsou tak trochu jako děti. V tanečním sále, který je stabilně vyzdoben jako pro dětský karneval, občas nepozorného návštěvníka z legrace zamknou. A tak ví, že nikde nesmí nechat klíče v zámku. Kdysi býval tento sál jízdárnou pro koně, podlaha byla o metr níž.
Jsou tu krásné, dřevem obkládané salony, dokonce i kaple, nyní už odsvěcená.
Jeden takový salon vede na terasu, nazývanou sala terrena. Ta se nachází na hlavním průčelí zámečku, otočené k parku, kam kdysi přijíždělo panstvo na koních a v kočárech.
Původní zadní vstup, orientovaný k vesnici, sloužil služebnictvu.
 
"Támhle ten obrovský smrk, vidíte, ten měl dříve husté větve až k zemi. Vyjdu do parku a slyším dechovku. Jdu po zvuku a dojdu k tomu stromu. On ten děda si tu našel kamarádku. Seděli spolu pod tím smrkem na dece, vedle sebe tranzistor, puštěný na plný pecky a on ji hladil po těch velkejch prsou..ve vší počestnosti, samozřejmě,..tady by se Vám paní líbilo, kdybyste se sem někdy dostala...tady se dá hezky žít.."
 
Já bych jen dodala, že věřím..i když je třeba ještě před to žít doplnit do.
Snad to neslyšel můj syn, který tam byl se mnou..
 
 
 
 

22 komentářů:

 1. povídání i fotky jsou prodchnuty nefalšovanou lidskostí, krásné Ivo

  OdpovědětVymazat
 2. Bezvadné počtení i pokoukání :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Včera, když to na mě vyskočilo s rss čtečky, nevěděl jsem si chvíli rady - nějak mi ten text uplně nesednul k těm fotkám. Četl jsem si několikrát znovu a znovu... Ty fotky vyprávěj víc. Mám pocit, že nepotřebují až takový průvodník - mně by stačilo jen lehce nakopnout. "Tož sorry."
  K fotkám - jak jsem napsal, fotky příběh odvyprávěly, mají Tvůj nezaměnitelný rukopis, kompozici, bwčko... jsou prostě dobrý a mají své čestné místo mezi Tvými dokumenty.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli máš pocit, že to fotky vypoví samy, tím líp. Já jsem toho byla plná a potřebovala jsem to asi ze sebe dostat. Máš pravdu, že je to takové polopatické čtení a krom posledního odstavce vlastně jen informativní..asi to chtělo víc času a nějak jinak to ztvárnit, ale já byla holt netrpělivá...moc díky za zpětnou vazbu, kterou snad využiju pro příště.

   Vymazat
  2. >> asi to chtělo víc času a nějak jinak to ztvárnit << Ano, to je varianta číslo dvě. Napsat to jinak. Ale hlavně jsi Fotografka a ne spisovatel, takže jsem to původně radši nenabízel. Nicméně na případný pokus bych se těšil.

   Vymazat
 4. Na takovy cyklus propleteny textem by se meli chodit koukat zastupy ze vsech verejnych galerii. Udelali by pro sebe mnohem vic nez to vecne vzajemne vraceni si bodu a poklon.

  KRASA VELIKA

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pepo díky, i když já už to dneska dělám spíš pro sebe..už vím, co chtějí zástupy..:-DDD

   Vymazat
 5. Převčírem jsem v práci s jednou klientkou koukal na televizi, na Davida Vávru, kterak pátrá po svých předcích, dědečcích, pradědečcích a dalších... Vávrovi mají to stavitelství v rodu a byly tam nádherné záběry skvostných staveb po Praze spolu s příběhy dýchajícím lidstvím. Tohle mi to připomnělo a moc rád jsem tu nějakou chvíli pobyl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám ten cyklus ráda..sleduju ho a chtěla bych někdy zapátrat i ve svém rodu. Mám doma spousty starých lejter, na které se těším..někdy..

   Vymazat
 6. Tyhle ty "člověčí" fotografie s příběhem mám od tebe nejraději.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane, já od sebe taky..jenže náměty jsou dílem štěstěny..:-)

   Vymazat
 7. Za tento příspěvek jsem moc rád a děkuji za něj. Jsem tu potřetí a pokaždé jsem to vzal stejně poctivě, jako by to bylo poprvé odshora a úplně dolů.

  Ještě jednou dík ;-)

  OdpovědětVymazat
 8. Ivano, jako obycejne, tyhle fotky jsou promyslene, precisne komponovane (mas to v oku), a B&W nemuze byl lepsi.To bych rekl ze se ti v tomle oboru nikdo nemuze vyrovnat.Ma to vse co to ma mit.

  Povidka kterou si napsala nema chybu.

  Jen bych dodal, ze v mych mladych letech, v urcitem obdoby, jsem si vzdycky pral mit takovehle zamnestnani.
  Byt ten genius loci, nekde presne na takovemhle opustenem miste.

  OdpovědětVymazat
 9. Rudy, to jsou přehnaný slova..:-) Ale Ty umíš být milý..

  Už jsem poznala pár přátel, tedy mužských, kteří touží žít někde na samotě. Můj kamarád, cestovatel, chtěl zůstat třeba na Sibiři v zemljance, další kamarád, fotograf, se chce odstěhovat na ostrůvek do Thajska a sochař chce odjet na důchod do Indie.( Tam asi sám ale nebude)Navrhovala jsem spoustu domů kdesi u lesa, kam chtěl vždycky jít muž, ale žena nikdy. Nakonec i můj táta postavil dům na kraji lesa a máma z toho měla potom trauma. Tebe bych tipovala na maják..:-DDD

  Tohle ale opuštěné místo není, i když jak se to vezme..o tom zas někdy příště..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Majak zni dobre, ale ma rad hodne prostoru okolo sebe, mysli ze majak asi ma male mistnosti.

   A ja nejak jak jsem byl zapresovanej v embecku tyrakem, mam vsechno v podvedomi, a mam urcitou claustrophobii.

   Vymazat
  2. Aha, tak maják ne. Já mám taky ráda velký prostory. Ono to dovoluje duchu se povznést..akorát se to blbě vytápí..já myslím, že ten zámek by byl pro Tebe v pohodě..:-)

   Vymazat
  3. Si myslim,..

   zase bych nechtel dopadnout jak Jack Nicholson v Shining,..tem mnel hodne prostotu...:)

   Vymazat
  4. http://api.ning.com/files/jrj9gkSEsK92vWEYHGT0RuJw3PYTO4jQ2GBhhEXi3UpvLQvwMkQ-tFbd1cZuu7PRmO0CEVMjl*2Htar7I4JZ4w__/heresjohnny.jpg

   Vymazat
  5. Jó, Nicholsona můžu...ale až po Newmanovi..:-DDD

   Vymazat
 10. to je...síla. Opravdu moc povedený dokument. A to světýlko ti taky moc přálo. Snad tu poslední fotku bych oželela :)

  OdpovědětVymazat

please sign in or put your name in comment box
so we know how to call you