úterý 18. září 2012

Za světlem...

Je to pár dnů zpět, co jsem se rozhodl oprášit můj druhý objektiv a konečně něco nafotit. Má pevná padesátka má několik výhod, jednak je to nejlevnější sklo tohoto druhu na trhu, nasazený na mém canonu ho ani nepoznáte a v rukou dobrého fotografa dokáže mile překvapit svými výsledky. Předpověď slibovala tolik vytoužené srážky a já měl před sebou poslední dva dny se sluncem. Nafoukal jsem kolo a vyjel po valašských kopcích a rybnících chytat poslední letní sluneční paprsky. Párkrát jsem vylezl na strom, nesčetněkrát se plazil a jednou jsem byl dokonce po kolena ve vodě. Jestli mé snažení stálo za to, posuďte sami. Článek jsem chtěl původně rozdělit na tři, zafungovala však autocenzura a nakonec jsem snímky zredukoval na jeden. Mimo jiné jsem také zjistil, jak je tenká hranice mezi kýčem a fotkou, obzvlášť u těch posledních barevných si nejsem jistý .)
12 komentářů:

 1. I když je tu fotek hodně, nakonec jsem překvapen jak dobře se na převážnou většinu kouká.

  BW jsou u mě NEJ 10+11
  BW výborné také 3+4+5+8+9

  Color je u mě NEJ 18
  Color výborné také 15+16+17

  No a ty nejmenované ty už mě tolik neoslovily...

  OdpovědětVymazat
 2. Milane, mně asi nejvíc oslovují ty výtvarné křovinovky.

  U barevných si myslím, že jsi hranici kýče nijak nenabořil, držíš se pěkně esteticky tam, kde je mi dost příjeně se na Tvoje fotografie dívat.

  Celkově mne bere fakt, kolik dobrých fotografií se dá pořídit za jednu procházku..

  Já se poslední měsíce pořád peru s tím, kam by mělo moje focení směřovat, snažím se k tomu přistupovat víc konceptuálně a tak se taky dívám na tvorbu ostatních, sám hledaje a moc nenacházeje. Chci tím říct to, že by se mi tyhle fotografie ještě víc líbily zapracované v nějakém konceptu, cyklu. Na druhou stranu vím, že když je někdo fotoholik, prostě vezme foťák ven, naexponuje co potká (tady v Tvém případě velmi zdařile) a pak to zavěsí a to je dobře - umět zavěsit fotky jen tak a nebrat se úplně až tak vážně. No...moc rád jsem tu pobyl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem rád za tvůj komentář Franto. budeš se divit, ale jsme na tom docela podobně. Koncept, to je to, co mým snímkům chybí, dokonce jsem přemýšlel, že si od fotografování delší dobu odpočinu. Trošku se k tomu připletly pracovní problémy a tak se vlastně focením odreagovávám....

   Vymazat
  2. Františku, fotoholik, to si vystihnul můj případ! To si musím pamatovat. :) Jinak to mám podobně, ale objevuje se to ve vlnách. Já jsem na nějaký koncept moc líný, tak to vždy zase přejde. :) A v těch vlnách to mám i s tématy. Jeden den mě něco napadne, tak to rychle nacvakám a když se k tomu třeba chci vrátit druhý den, tak už mě to nebaví a ani mi to nejde, jak nejsem už tak naladěn a napadne mě zase něco jiného, atd....

   Vymazat
 3. velmi plodná procházka, mě zaujaly 1,6,7 a 9 v BW a v barvě zejména 18. A jak čtu předešlé, všichni asi nějak zápasíme se směrem své tvorby, pokouším se také otevřít i jiná vrátka, ale nakonec to vždy skončí stejně. Asi to tak má být

  OdpovědětVymazat
 4. Každý den si tu dávám dostaveníčko,pokaždé jiná ,snad dle rozpoložení mého já

  OdpovědětVymazat
 5. koukala jsem na ně už mockrát.. původně si chtěla vybírat... no a nakonec to mám vlastně jako Míra Z., pokaždé je to jiná :-)

  OdpovědětVymazat
 6. 15,16,18 - ty tedy fakt moc!!! bw - 6,7 - ty taky moc!

  OdpovědětVymazat
 7. Jak jsem psal Frantovi, mám to podobně. Vím jak je pak těžké vybírat ty "nejlepší", ještě když je to maximálně v následujících dnech. Kolikrát jsem se k tomu vrátil třeba za několik měsíců a říkal si, proč jsem sakra nevybral zrovna tuhle? Hodně záleží i na náladě jak píše Míra.
  Budu si tedy vybírat jen pro sebe. Každopádně jako celek se Ti to rozhodně povedlo.
  A s tím kýčem. Kolikrát tu hranici nepoznám. A v klidu jí překračuju i když jí přece jen poznám. Myslím, že hlavní je si to uvědomit, ne jí nepřekročit. ;)

  OdpovědětVymazat
 8. Tuhle sérii beru jako Tvoji terapii. Všichni to známe. To hledání, focení bez příčiny..vyjde to, nevyjde to..Je to takové upouštění žilou. To, co jsem napsala, pramení hlavně z té přemíry stylů, které se tu prolínají jeden do druhého. Na druhou stranu je otázkou, zda jedna či dvě fotky jsou nosné samostatně. Ale to je věc názoru a pro tentokrát bych to ponechala stranou. Tento soubor je dobrý vidět takto pohromadě jako proces, jako vnímání člověka. Nazvala bych to skenování přírody.

  OdpovědětVymazat
 9. Milane, musim napsat, ze vypada na co sahnes tak to funguje,..mas tady velmi hodne fotek, a kazda ma opravdu neco do sebe.

  Ja bych osobne doporucoval dat radsi min a casteji, ponevadz se to takhle spatne komentuje,...ne ani komentuje ale nejak se strati,...jestli vis co myslim, kazda by mohla stat sama osobne.

  OdpovědětVymazat

please sign in or put your name in comment box
so we know how to call you