sobota 5. května 2012

Březnice

Díky mému kamarádovi z Brd máme se ženou možnost (tu bychom měli i bez něj, ale není nad průvodce z místa) občas seznat i tento vlídný kraj a objevit dosud nejen neobjevené, ale i netušené. Jedním z těchto míst je zámek v Březnici s přilehlým pivovarem Má fotografie vám toho moc nepoví a tak bude lepší navštívit jej třeba osobně. Původním šlechtickým sídlem rodu Buziců byl zřejmě dřevěný dvorec ze začátku 13. století. Ve třetí čtvrtině téhož století byl postaven raně gotický hrad, jehož zdivo se dobře zachovalo. Roku 1422 byl hrad za Zmrzlíků ze Svojšína vypálen Husovými odpůrci, po roce 1531 došlo k jeho opevnění, Jiří Lokšanský z Lokšan začal s jeho přestavbou na renesanční zámek s baštami a vstupní branou. Úpravy dokončil až jeho syn Ferdinand v roce 1591. Po třicetileté válce, v níž byl zámek poškozen, byly provedeny opravy v barokním stylu – byl zasypán vodní příkop, byla dostavěna kaple a z bašt se staly altány. V 18. století byla zvýšena věž a poslední úpravy probíhaly ještě ve století následujícím. U zámku stojí také barokní pivovar. V zámku najdeme kromě expozice šlechtických interiérů a vzácné renesanční knihovny také Galerii Ludvíka Kuby. Objekty jsou obklopeny rozsáhlým parkem s bylinkovou zahradou.

8 komentářů:

 1. Pro mě zvláště po rozkliknutí nádherná fotka..

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrá fotka Jirko. Díky za tip, třeba někdy zámek navštívím .)

  OdpovědětVymazat
 3. ... já tam nemám nic zbytečného a vidím geometrii. U mě dobré ...

  OdpovědětVymazat
 4. Odpovědi
  1. dobre nalezeny, velmi libi, krasne compo,...zamek je moc hezkej,..:))))

   Vymazat
 5. Tak já po tom negativním šoku který vidím v převaze vkládaných "fotografií" na DA tohle vnímám jako málem ve zdraví nepublikovatelné pro tu spotřebitelskou obec, pokud by k tomu mělo dojít...

  Fotka, která mě přimajzla k zemi. Pak, když jsem se trošku odmajznul, možná bych řezal pravou stranu o ta první dvojčata..

  K textu snad jen to, že kousek od onoho zámku jsem prožil dva roky na které nerad vzpomínám. Možná bych tam měl zajet a trošku si polepšit vztah k tomu kraji, který vlastně za ty dva roky nemůže :-)

  OdpovědětVymazat
 6. tahle fotka se mi líbí čím dál více.... :-)

  OdpovědětVymazat

please sign in or put your name in comment box
so we know how to call you