pátek 30. března 2012

o Rusalce

Když jedete z Příbrami směrem na Rožmitál pod Třemšínem a u obce Bohutín odbočíte doleva, dojedete asi po dovu kilometrech k památníku jednoho z českých velikánů Antonína Dvořáka. Uprostřed rozlehlého parku dlí malý zámeček, ve kterém složil mimo jiné i VIP českou vílu Rusalku. Snad i proto, že nedaleko odtud je jezírko, u kterého ubohá bledla za svitu Luny. Kdo by však očekával čarukrásnou a tajemnou vodní plochu, bude zklamán jako já. Louže velikostí o něco málo větší než dobšický lokál "U Sapíka" pramálo navozuje atmosféru opery. Buď měl tedy skladatel docela bujnou fantazii, nebo se Eduard Haken nořil z vody někde úplně jinde. Buď jak buď, přetvořil jsem si to místo podle sebe, ať se Tonda zlobí, či nikoli.

7 komentářů:

 1. Jirko, Rožmitál, Příbram, Jince, to jsou místa kde jsem nuceně prožil dva roky a nerad na to vzpomínám. Lesy a Brdské kopce jsou jen okrajovým, pozitivnější vzpomínkou..

  Často se mě to nestává, ale tahle Tvoje fotka mě neučarovala...

  OdpovědětVymazat
 2. já na vojně naštěstí nebyl :-))

  OdpovědětVymazat
 3. Jirko, já jsem si tvou fotografii rozděl na dvě. Vršek, ten je zajímavý a sedí mi k textu a spodek, který bych odstřihl, ahoj .)

  OdpovědětVymazat
 4. Možná je to případ pro dědečka pražského úředníka Oulického a pana Saturnina(kancelář pro napravování nepravostí v románech,v našem případě opery) a je možné,že slavný skladatel byl ražení pana Leo Poppera a řekl si ,že je to pumprdentlich a pak nám vytřel zrak.:o)
  smutná až zapáchající voda :o) M.

  OdpovědětVymazat
 5. Je zajímavá,posmutnělá :) ale mám jiné favoritky ve tvé sbírce - máš totiž laťku už moc vysoko .)

  OdpovědětVymazat

please sign in or put your name in comment box
so we know how to call you