sobota 25. února 2012

Čechy krásné, Čechy mé


Vyjma několika služebních cest v NSR či NDR a dovolené na Liptově jsem nikdy neopustil rodnou hroudu. Neznám pláže v Bulharsku či Itálii a neviděl jsem na možské hladině zakřivení zeměkoule. Neseděl jsem v Tunisu na velbloudu, nepostál před pyramidami v Egyptě, nekrmil holuby na římském náměstí ani neseděl v benátské gondole.
Nevím ani, zda se tím mám ve svém věku postupného již rozkladu chlubit, protože na srazech abiturientů jen tiše poslouchám své spolužáky.
Mám však na kole či po nohách prošitou svou vlast a věřte, že mi to stačí. Miluji tuto naši zem a zejména věnce hor chránicí ji uvnitř i ze všech stran.
Nenápadný Slavkovský les s vrcholy Dyleň a Lesná ukrývají kynžvartské prameny, majestátnou Sněžku chránící prameny Labe, neodolatelně fotogenický řetěz Českého Středohoří počínajíc vyvřelinami Ranou, Oblíkem či Milešovkou a konče téměř v Labské kotlině Hazmburkem, nebo tichý zadumaný šumavský Pancíř strážící zdáli hluboké modré oči jezer Černé a Čertovo a zejména Krušné Hory, na jejímž Klínovci vidím z okna za každého soumraku světlo z televizní antény.
Je tu krásně v tom našem Česku.

23 komentářů:

 1. Krásné krajinářské kousky Jirko. K Tvému povídání...

  Já znám zase lidi, kteří znají lépe mnohé hotelové plácky třeba v Hurghádě, ale kde je třeba Milešovka netuší. Myslím, že jsi o mnoho bohatší ;-)

  OdpovědětVymazat
 2. Krása! Působí na mě mramorově. Wiki mi řekla, že mramor je symbolem čistoty a nesmrtelnosti. Budu doufat, že to tak bude i s tou naší rodnou hroudou.
  Ano, chlubit a být na to hrdý! ;)

  OdpovědětVymazat
 3. Série fotografií, která mě nadchla...

  OdpovědětVymazat
 4. Zajímavá série, která rozvíjí představivost.

  OdpovědětVymazat
 5. Krásně napsaný vyznání, a pohlednice z návštěv krajin pěkné. Líbí.

  OdpovědětVymazat
 6. Jirko, mas plnou pravdu, to cos napsal je hodne zaramovani,.... ja jsem sice byl na mnoha mistech ktere jsi vlozil do seznamu, i na nekterych navic, ale muzu ti rict ze to neni o tom jak je to relativne krasne tam kde jsi, ani to neni podle mne kde je nejkrasneji, nebo jak mas rad svoji zem, ani kde jsi byl nebo co jsi videl,..
  ale je to o tom jak dokazes uzit to kde jsi, a vazit si kazdy okamzik toho co je ti je nabydnuto.
  Dokazat byt spokojeny tam kde ses a vytahnout s toho vsechno co jde.

  Moje babicka nevytahla paty s mestecka kde se narodila a zemrela, ale myslim, vim, ze by byla spokojena a plna optimismu jestli tam nebo tady.

  Ke stesti nepotrebujes jet na dovolenou (myslim ze je to otrava)... ale divat se kolem sebe a najit si svuj svet na opryskane popelnici a jest to ukazat jinym.

  Ty bys mohl vykladat svojim kamaradum a mistech ktere mas na mape jen ty.

  A jsme radi, aspon ja, ze se semnou o to delis......

  OdpovědětVymazat
 7. Jirko fotky krásné o tom žádná. To je Tvé vidění země kde žiješ a moc dobře se na to kouká. Jako komplet by to chtělo vytisknout a vystavit....

  K textu: Nejsem žádný příliš častý cestovatel do dalekých i okolních zemí. Něco málo jsem viděl, ovšem je to příliš málo, než že bych dokázal poměřovat a nastavovat nějaký úhel. Mnohde se nepodívám nikdy. Snad ještě někam ano....tedy doufám, že ano.

  A ty Čechy, no asi to nenapíši dost výstižně, ale nějak zvláště se mě už srdce nerozbuší, vlastně čím dál méně. O mnoho vlasteneckých pocitů jsem přišel a poutní místa nevyhledávám...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chápu Tvé pocity Josefe, vlastenectví je jedna věc, obdiv ke krásné vlasti trochu jiná. Samozřejmě mě trápí postupná devastace lidských vztahů, k čemuž „ryba smrdící od hlavy“ notně přispívá. Trápí mě i devastace životního prostředí datující se už do dob těsně po válce, kdy celé vesnice (třeba doupovska), v nichž měly domov desetitíce lidí, rozstřílely v zájmu obrany socialistických (vý)dobytků vojenské kanony a po dalších 40 let v tom bylo směle pokračováno. Daleko víc mě trápí, že i v době současné rádobydemokracie je tento trend stejný, pouze pod jinou, neméně odstrašující ideologií. Ideologií chamtivosti.
   Nicméně krajina se svým kouzlem zůstává a vnímavý pozorovatel má stále co objevovat.
   I proto je mým daleko nejoblíbenějším seriálem ČT Toulavá kamera.

   Vymazat
 8. Jirko, poznal bych Tvoje fotografie snad i po čichu...

  S těmi Čechami - dnes je těžké být vlastencem - v tom moři špíny, neetiky, ALE - pro mne osobně znamená být vlastencem to, že moje zem dala světu Komenského, Smetanu, Gabčíka, Kubiše, Horákovou - a jako takovou ji mám silně rád a ještě raději právě s TOU JEJÍ krajinou...

  Ty Tvoje fotografie jsou fakt krásné vyznání, jak obrazově, tak významem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Frantisku, ja vim co chces rici, ale do seznamu ti vlitli lide, ktere moc nikdo nezna,...
   s musicantu je to predevsim Dvorak (vsichni ho ale zarazuji USA New York) a Janacek...Smetana je prekvapive neznami. Jan Hamer... novodobejsi
   ..a dale Milos Forman...ze sportu Navratilova a Jager.

   To je asi tak koho potkas, muzes se dockat i neprijemnych proslaveni.

   Nam vtloukali do hlavy ze pivo, ovsem realita je ze nemci, anglicane a belgicani jsou pred cechy, tak jak sklo neni moc zname, spise japonci jsou tim proslaveni...

   netvrdim to kategoricky, asi jsem na neco take zapomnel,..

   Vymazat
  2. Rudo, jasně že...jmenovat by se právě dalo dlouho a dlouho. Ti poslední tři jmenovaní jsou mí hrdinové a nemyslím, že by je nikdo neznal,ale toto vnímání je hodně subjektivní, pro mne tam třeba nepatří Jágr, ale Zátopek ano, atd...

   Nicméně fajn debata:)

   Vymazat
  3. JO, Zatopek, na neho jsem zapomnel, taky ho znaji, ovsem Jagr neni taky muj oblibenec,...ale znaji ho vsichni ....tak jak nekdo hned nadhazuje ceske holky na porno web,... :))))))))))

   ale jsme na stejne strance,

   Vymazat
 9. Zapomněl jsem dopsat jméno Blažek...........

  OdpovědětVymazat
 10. Františku, myslíš toho pražského krejčího který se tak vypracoval?

  OdpovědětVymazat
 11. Já to pořád říkám - je tu krásně jako na těch kouscích od tebe Jirko ! Pěkně podáno!

  OdpovědětVymazat
 12. Fotky jsou parádní, ostatně jako obvykle :-). Myšlenka, že vidět krásy můžeme i u nás a nemusíme kvůli tomu kdoví kam, je mi blízká. Tak chápu to tvoje psaní. Obdiv k okolí, které máš kolem sebe v dosahu. Já cestuji ráda a ráda se zase vracím domů – tedy tam, kde jsem vyrostla. Kde spolu s vůněmi se vybavují i vzpomínky.

  Myšlenka vlastenectví je mi totálně vzdálená. Mám dojem, že spíše lidi rozděluje, než působí k něčemu pozitivnímu. Co odlišuje jednoho člověka od druhého ?... Jsem proto lepší, že někdo zvučného jména je ze stejného národa, země, města.. atd. .. jako já? Jsme my všichni zde proto lepší? Říká to něco o mých kvalitách a hodnotě jako člověka? Říká to něco o celém národu? Je tenká hranice mezi tím, co se nazývá vlastenectvím a tím, co jím již není. Pod „titulkem“ vlastenectví se již napáchalo na celé zemi tolik zla.

  Omlouvám se, pokud je to pro někoho nesrozumitelné a příliš vyhraněné… já následky takového uvažování mám každý den před očima a zdaleka nejde jen o ty válečné.

  OdpovědětVymazat
 13. Nejsu si jisty, zda jsem to ja spatne pochopil, nebo vsichni ostatni,... ale ja mam dojem, ze Jirka se nikde nezminuje o "vlastenectvi", jen se snazi oznamit, ze krajina kolem neho je snad ta nekrasnejsi jakou kdy videl, coz je srozumitelne ponevadz zadnou jinou nevidel, a pochopitelne, ponevadz k ni ma velice velky vztah.
  Jsem si ovsem jisty, ze kdyz ho jednou uvidim(doufam) tak kdyz ho ozeru, a prvezu treba do New York state, do hor, a probudi se nekde na louce, tak si bude myslet ze je doma, akorat ze vzduch je nejak cistejsi.....

  :))))))))))))))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rudo, máš pravdu, trošku jsme to každý po svém v různé míře posunuli. A můžu Ti říci, že jsem za to třeba já moc rád. Čtu si tu korektní, slušné komentáře, které jdou vlastně také s kůži na trh a rozvíjejí to už napsané. Je to moc dobře a moc dobře, že tady u nás :-)

   Vymazat
  2. Ale ne Rudy :-), chápeš to ty správně, vlastně z mého psaní Jirkovi patří jen ten první odstavec.

   To jen mně se tu pár místních aktuelních věcí propojilo pak s následující debatou. Jsem se chtěla i původně "přihlásit" k těm tvým úvahám a nakonec to neudělala...jsem to svoje psaní chtěla zkrátit a zestručnit a zkrátila jsem ho asi nějak příliš...

   Vymazat

please sign in or put your name in comment box
so we know how to call you