sobota 14. ledna 2012

Vánoce v Letanovcích II.     Milé kolegyně a kolegové, předkládám Vám další obrázky z romské osady v Letanovcích. Subjektivní deníkové povídání jste již mohli číst zde, rozšiřovat jej nebudu a nechám působit již působící. A chci poděkovat Jirkovi a Josefovi za to, že mne nasměrovali k jinému pojetí těchto fotografií, resp. k tomu, že volím barvu coby citlivější a přesnější přiblížení atmosféry místa.

 

12 komentářů:

 1. Upřímně, na ty náklony jsem už pomalu alergický.. Ale prostředí inspirativní!

  MG

  OdpovědětVymazat
 2. Zdravím, MG:) To je Váš pohled na věc, díky za něj! Už jsem to předtím někde psal, nepoužívám náklon jako manýru, vidím šikmě...možná se mi do tohoto vidění promítá vidění z výtvarných fotografií a pak to dopadá takto. Každopádně už jsem o tom přemýšlel a při první příležitosti zkusím, jak se fotí rovně:)

  OdpovědětVymazat
 3. To chápu a na "rovné" se budu těšit.. :)

  MG

  OdpovědětVymazat
 4. Frantisku, mne ty cernobile padli lepe k pribehu,k zime,.. Bral jsem je tak jak se maji brat, jako reportazni fotky k pribehu, jako celek....ne jako ze predhazujes nejake kousky do galerie, obrazy.... samozrejmne ze mohli byt trochu lepe upraveny,myslim praci se svetlem tak jak se to delalo pod zvetsovakem, nyni pocitac, ale u reportaze se to da odpustit, jejich ucel byl "ukazat".


  Tyhle barevne jsou trochu drsnejsi pohled, a zase splnuji svuj ucel jako svedectvi okamziku. Dalo by se na nich pracovat take, ...


  Ta sikmost, take mne to vetsinou nejak moc nerajcuje, ale tady u tech to ma svuj ucel, u nekterych vice, u nekterych mene. Tady je to plne opravnene.

  OdpovědětVymazat
 5. Mě tento soubor oslovuje velice, daleko víc, než ten minulý. Není to ale barvou, ale obsahem a kompozicí. Třetí fotka je naprostá špice.Ta nemá chybu, ta je výstavní, jednoznačně. Ale i ostatní mají svou váhu.Tenhle příspěvek kladu hodně vysoko, dokonce i trochu závidím..:-)

  Co se týká šikmosti, sama fotím podobně, jaksi přirozeně, neberu to jako manýru. Asi to bude tím, že hodně kroutím hlavou..:-) Ale ne, ten pravý důvod je v tom, že se tak snažím dostat do fotky některé focené objekty a ono to prostě bez náklonu nejde. Možná to máš stejně, je to na nich i vidět.Náklon dává větší svobodu při tvorbě kompozice. Se stativem u kytičky či v krajině, kde si mnoho fotografů připravuje záběr hodinu,to samozřejmě neplatí..:-)

  A ještě malá poznámka.Někdo se pozastavuje nad tím, proč se pořád fotí ti Cikáni? Důvod je ten, že je to radost. Oni jsou totiž přirození.

  OdpovědětVymazat
 6. Tenhle soubor jistě lepší toho předešlého.

  Jen tu zopakuji co jsem psal už na DA:

  první fotku bych řezal na levý čtverec

  třetí fotku bych řezal na pravé straně asi o 5%

  největší dojem v tom pozitivním slova smyslu na mě udělala ta poslední..

  A tu jsem si připomenul svoji nedávnou návštěvu CZECH PRESS FOTO, kde podobná témata jsou po vyfotografování cíleně v editorech zbavena autenticity, preparována jakousi pocitovou sterilitou a umělou hmotou a následně jako umělecká díla dobře na správných místech zapsaných fotografů, prezentována divákovi..

  A tak jsem rád, že tady se žádné tlesknutí tím směrem nekonalo..

  OdpovědětVymazat
 7. Já tenhle barevný cyklus stavím před ten bw, barva mi v tomto případě sedí líp. Ten náklon, jak píše Marian...nevím, nemám tolik zkušeností, tak ho neřeším. Pokud bych měl vybrat jednu, tak tu poslední, ale doufám, že přijdou ještě další......

  OdpovědětVymazat
 8. No , ja jsi nikdy takhle nevybiram, ale taky musim rici ze ta posledni u mne,...ta ma prostor, hloubku....

  OdpovědětVymazat
 9. Ti to už všici pochválii :)
  Barva ok, názor na náklon znáš... A asi bych jednu z prvních dvou vyměnil za přídavek z interiéru, z porcování. On tam samozřejmě ten úvod patří, ale pak mi vyznívá "stať" krátká. A závěr je přesnej-ok.
  Ale třeba to vyprávíš jinak a já blbě poslouchám :)

  OdpovědětVymazat
 10. Dobrý dokument - musí to být těžký život a nebo se do toho nedokážeme vžít - nejvíc se mi líbí porcování masa .)) a poslední fotečka :)

  OdpovědětVymazat
 11. Náklon mi u některých přijde naprosto přirozený... u dvojky a čtyřky bych ho asi nemusela.... moc ráda jsem je viděla :-), trojku a pětku si budu dlouho pamatovat..

  OdpovědětVymazat
 12. Františku, asi jsem od přírody "černobílý", ale tady mě ty barvy nevadí. Přemýšlím o tom náklonu. nevím jestli to děláš schválně, ale je jasné že s nakloněným aparátem se lépe komponuje (jestli to bude číst kolega Jarý tak mě pošle vykloktat :-) ). U mě vede č.3. ale musím uznat, že je to vyvážená série.

  OdpovědětVymazat

please sign in or put your name in comment box
so we know how to call you