pondělí 9. ledna 2012

Ctnosti a neřesti

Ctnosti a neřesti aneb když sochy ožívají

Zmrazení pohybu, chvíle, kdy se člověk stává sochou a opak, kdy sochy ožívají. Mají jedno společné – EMOCE. Kamenný svět procitá za pomoci symbolů, mimika někdy nestačí, ta je dána jen živým bytostem. Gesta živých naopak umocňují sílu okamžiku. Propojení obou rovin může být napínavou sondou do stavů duše lidí i umělce – v tomto případě Matyáše Brauna. Určitá nadsázka snad zlehčuje toto vážné téma, ale snažila jsem se ponechat aspoň malý prostor na zamyšlení. Nejzávažnější nectností je dle filozofů pýcha, a tak s pokorou vám nabízím svůj pohled na svět.

Přátelé, pište, prosím, drsnou kritiku. Moc mne zajímá každý váš postřeh (jak k celkovému nápadu, tak k jednotlivým diptychům). Celkem jich je 22, ale ostatní fotky již byly na veřejných galeriích někdy v minulosti použity. Děkuji

20 komentářů:

 1. Wau! na víc se zatím nezmůžu
  Vstřebám a vrátím se. ;)

  OdpovědětVymazat
 2. z těchto co jsou zde, možná bych popřemýšlel nejvíce nad moudrostí :-) ale jinak nápad ufff jo

  OdpovědětVymazat
 3. když já jiného dvouhlavce nemám %) :) No právě tím nápadem si teď už vůbec jistá nejsem, ale díky, kluci, za zastávku :)

  OdpovědětVymazat
 4. Jako Emet. Viděl jsem TO prvně včera a nadšením jsem zařval. Dneska se vracím, bych něco napsal... Drsná kritika - bohužel, mně to natolik osluvuje, dýchám je srdcem nějak bez rozmyslu.

  OdpovědětVymazat
 5. to jsem moc ráda, opravdu... byla to moje celoroční práce, chtěla jsem ji dát jako klauzuru za první ročník a u prvního profesora neprošla ani náhodou, tak jsem se stáhla, že už to nikde prezentovat nebudu... o to větší mám radost z vašich slůvek

  OdpovědětVymazat
 6. Tak předně jsem moc rád, že jsi ty sochy dala právě takto a nepodlehla nějaké manýře. Že jsi ctila mistra sochaře s úctou k jeho práci.

  Jsem také rád (můj divný pohled, kterého se nezbavím), že ty sochy jsou vytrženy od míst kde stojí (kopie originálů). Ta místa nepatří k mým oblíbeným.

  Oceňuji i Tvůj nápad kontrapunktu s Tvými fotografiemi. Vlastně je to i taková nápověda pro diváka. On může teď přemýšlet, jak by tento nápad zpracoval on, jaké svoje fotografie by na pravou stranu přiložil. Možná ani pro Tebe to takto, fotku po fotce není uzavřená kapitola a budeš se vracet precizovat jednotlivé ctnosti a neřesti. tedy přiřazovat jiné fotky.

  V každém případě tento cyklus vidím moc rád :-)

  OdpovědětVymazat
 7. líbí se mi to moc, ne proto, že by to byl zrovna můj šálek kávy... ale pro tu úžasnou myšlenku..

  OdpovědětVymazat
 8. Dobry! Jen si vybrat kam clovek zapadne....

  OdpovědětVymazat
 9. ano, máš pravdu, Josefe, některé jsou spíše narychlo přiřazené, polopatické, jiné se dané vlastnosti dotýkají jen okrajově, člověk musí hledat, zítra dám komplet všech 22 na svůj web, tak hodím link. Jsem opravdu šťastná, že jsem netvořila nadarmo, chci aspoň z nich uspořádat výstavu, když už mi neprojdou jinde. Tak já to téma neopustím a budu zkoušet tvořit dál, když to má smysl. Díky... všem

  OdpovědětVymazat
 10. Nápad konfrontovat vedle sebe dočasně a věčně živé je vyjímečný také proto, co napsal Josef - dává divákovi možnost přemýšlet, jaké fotografie by dosadil ze své galerie on a tím jsou jednotlivé fotografie zařazeny do těch, které není možno jen tak rozkliknout a hned zavřít. Mistr Matyáš by měl radost

  OdpovědětVymazat
 11. tak je mám všechny na mých stránkách http://eva-skalak.webnode.cz/fotogalerie/ kdyby se náhodou někomu chtělo doprohlédnou zbývající a zanechat pár slov, které se k danému tématu jsou nejvíce vystihující (potřebuji pět kousků) ještě jednou moc díky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Šetřím si to jako víkendové pokoukání :-)

   Vymazat
 12. Je to hodně zajímavé a inspirativní, mé oči přesto neustále směřují k pravé části fotografie. Nevím, čím to je.... Jsem rád, že jsi zde tyto snímky vložila, mám o čem přemýšlet. (byl jsem zde už několikrát)

  OdpovědětVymazat
 13. nejsi sám, Milane, tohle mi právě někteří vnímatelé vytýkali...

  OdpovědětVymazat
 14. Docela zajímavý by byl například kontrast v živé fotografii, jestli mi rozumíš :) Například štědrost a závist, jak je prezentuješ....ale to už by nebylo něco jiného :)

  OdpovědětVymazat
 15. ...bylo něco jiného moc rychle píšu :)

  OdpovědětVymazat
 16. Ano, pravá strana převažuje, ale to může být klidně záměr. Mě zase napadlo, nepsat tam o jaké vlastnosti se jedná, ale nechat hádat..asi by mě lákalo postupně doplňovat a hledat dál a dál..je to dobré téma, dá se uchopit mnoha způsoby.Nejvíc se mi líbí spravedlnost a lehkomyslnost.

  OdpovědětVymazat
 17. Nápad,sakra to je nápad Evi!moc líbí!

  OdpovědětVymazat
 18. K tomuto je potřeba a hlava. Já se o něco podobného pokouším a k uveřejnění nenacházím odvahu. Ta myšlenka se mi líbí a naděje ještě víc. Myslím si, že nejvíc bych si je užil na zdi vedle sebe. Palec nahoru a držím pěsti :-)

  OdpovědětVymazat

please sign in or put your name in comment box
so we know how to call you