neděle 4. prosince 2011

Sázava


K dnešní sérii krajinářských fotografií nemám moc, co bych dopsal... Vznikl by jen přepis informací běžně dostupných na internetu :) .Takže asi jen tolik - kolem řeky chodím často a jelikož nejsem fotolovcem zde hnízdících ledňáčků ani stromy okusujících bobrů, nevysedávám někde ukryt pod stanem, ale tu asi dvoukilometrovou cestu mám nachozenou, zažitou... Tentokrát zaznamenanou tak, jak ke krajině přistupuji v poslední době.
A možná někde mezi větvemi zahlédnete některé snímky z nedávné minulosti.8 komentářů:

 1. Jirko dost se mě líbí ta první fotka...

  Pak už bych řekl, že ostatní dost nestíhají za těmi co jsi sem z těch tvých křovinovek vkládal minulé týdny. Těmhle chybí výraz, Trnkovitost a spíš mě přijdou jako kontext k tomu odkazu v úvodu článku..

  OdpovědětVymazat
 2. Krásný převod a atmo - 2,3,4 a nejvíce tedy 2,ta moc!

  OdpovědětVymazat
 3. Josef: víceméně jsem očekával, že podobný komentář jednou přijde. A myslím tím komentář, ne těch pár plků ("proč todle cpeš na galerku?" apod.)z veřejných webů...
  A tak přihodím pár slov do diskuse: dá se něco takového gradovat dál a dál? A je ona gradace opravdu smyslem? Když přišly jedny z prvních "křovisek", jeden divák je přirovnával k "Očím vlčím" od Zinkeho. Ale je něco takového opravdu můj cíl? Není.
  Není víceméně problém při troše snahy a času dohnat obraz krajiny neučesané (jak tomu říkám) až do takové krajnosti. Bude to však v tom okamžiku jen a jen obraz bez jakéhokoliv prožitku či sounáležitosti s místem.
  Chci do těch svých krajinek dostat i ten trochu místopis, celkem mě těší, že místní poznávají ty místa (a zároveň kroutí hlavou, že netušili co se v nich nalézá). Myslím, že nechci ukázat úplně anonymní krajinu, grafiku až abstrakci.
  Vrací se mi teď to několikaleté touláníse stejnými místy, přešlapování...Cítím s těmi místy čím dál větší sounáležitost a snad se mi ji daří dostat do těch snímků. Je to ten pocit, kdy slezeš z vyšlapaný cesty a nevíš, kam postavíš stativ, ale cítíš kam ho máš postavit...snad mi rozumíš.
  Vzniká tedy nyní nárazově těchto snímků celkem dost a je mi jasné, že bude móc dobrý, když z nějaký stovky budou dva, tři dobrý a budou stát za velkej tisk a důstojné zavěšení. Ta energie, co tu je teď, co mně "vede" těmi místy jednou vyprchá. A za rok, za dva přijde čas všechno protřídit a najít ty dvě.
  Takže ano, jestli je zde jedna, která půjde později do užšího finále, je to skvělé. Jestli je tu jedna, u které si někdo řekne "tady to znám a takhle to tam vypadá", je to také skvělé. A nemusí to být tatáž.

  uff to jsem se rozkeckal :)

  OdpovědětVymazat
 4. Jirka se rozepsal,...:))))

  Mnese zase tahle serie libi vic nez ta predesla...je to pro me oko lepsi.

  Ovsem porad bych nepoznal, ze je to "Trnka".
  Ponevadz pro mne "Trnka" ma cernobile fotky nejak vice kontrastnejsi, dramaticnejsi, takove co maji ten smrnc. To neznamena, ze to neni dobre, jak jsem podotkl, LIBI.

  Ale myslim, ze kdybys to tak chtel,tak bys to mohl vytahnout, a to je relativni, trochu vic. Tohle je pro mne moc poeticke, takove jemne. Ale dobre.

  OdpovědětVymazat
 5. Já jsem ten člověk který předchozí fotografie zařadil do vlkoočí kategorie. Tyto jsou jiné, jsou více popisné, více krajinářské (snad se ortodoxní krajináři nebudou zlobit). Ale jedna trnkovská věc na nich zůstala. Ten krásný převod. Mě vzal ten průchod na trojce ...

  OdpovědětVymazat
 6. Mě ty fotky oslovují..už vím dopředu, že jsou Tvoje a cítím z nich jakousi naléhavost a zatvrzelost. Že to myslíš vážně a že se s tím rveš, hledáš cosi..cítím z toho jistou zralost. Tohle by nefotil nikdo povrchní..bez ohledu na množství a kvalitu. Je jasné, že se bude vybírat a ne všechno může být pořád TOP.

  OdpovědětVymazat
 7. Beru to jako celek, tak to na mě působí. Řeky a jejich okolí mám rád a jak vidím tvé snímky, tak bych tam hned zavítal...

  OdpovědětVymazat
 8. Mně se ty tvoje křoviskový fotky moc líbí... tyhle i ty předtím, i ty potom :-)... možná ve mně probouzejí moje "toulavý boty", kdy jsem se o víkendech kdysi dávno toulávala všude možně po Čechách, nejraději sama se psy a ta doba podzimní pro mě měla to největší kouzlo. Takže ano, tohle je pro mě neokoukatelný...a vracím se "domů" :-)

  OdpovědětVymazat

please sign in or put your name in comment box
so we know how to call you