sobota 30. července 2011

Krajina na vlnách


Být v Toskánsku a nefotit krajinu by byl hřích.
Je malebná a naprosto charakteristická, jedinečná.
Tyto tónované pohledy jsou jen malé střípky dojmů.
Skutečná pestrost a rozmanitost této krajiny je až kýčovitě krásná.

Byla jsem překvapena, kolik lidí ani neví, kde je Toskánsko.
Rozhodně stojí za to se tam podívat.
Je plné renesančních památek, kterým tu vévodí dvě města,
Florencie a Siena. Každé je ale zcela jiné.

Kdysi spolu tato města soupeřila o vliv a zvítězila Florencie.
Ta potom znemožnila rozvoj Sieny.
Díky tomu si Siena zachovala původní středověký ráz,
který je jinde v takovém měřítku nevídaný.

V kopcovité krajině plné barevných políček, klikatých cest,
 a kamenných usedlostí s charakteristickými cypřišemi
je spousta malých městeček s neskutečnými výhledy do okolí
na olivové háje, vinice, a pole slunečnic.

Zvláště kolem Sieny se krajina vlní tak, jako by plula na vlnách.

---------------

Poslední foto věnuji Rudovi.

13 komentářů:

 1. Číslo 2, 3, 4 líbí i samostatně:)
  R.Buchberger

  OdpovědětVymazat
 2. LIBI, hlavne posledni,.... tohle jsou zase Ivano vystavni kusy , samostatne i dohromady. Jses ve forme.A pravdepodobne velice spokojena , uklidnema, ... a to je zaklad.

  OdpovědětVymazat
 3. Pěkné psaní to tedy určitě :-)

  k fotkám:

  Důsledně bych držel BW bez tónování. Použil bych jen třetí a čtvrtou (možná i druhou do cyklu). Ta čtvrtá mě přijde jako velice mimořádná, krásná záležitost..

  Pátou, věnovanou neřežu, aby se pak Ruda neprolomil :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Až tak odvážné odclonění (samozřejmě i ohnisko má svůj podíl) u čtyřky jest pro mě prostě bomba(!), vytvořila jsi něco, co pro mé oko je prostě krása veliká.
  Radši koukám na takové krajiny.

  Ostatní také fajn, nedá se jim vlastně nic vytknout, ale prostě ta čtyřka je pro mě TOP!

  OdpovědětVymazat
 5. pro mě krásný celek.... a slunečnice si vychutnávám nejvíce...asi proto, že jsou jedny z mých nejoblíbenějších květin...

  OdpovědětVymazat
 6. Přemýšlím, proč je kolem té první fotky na FCB tolik výsměšného rozruchu. A snad jsem na to i přišla. Lidé pod tím názvem čekají obvyklý obrázek. A já přijdu s asfaltem..v podstatě mají pravdu, že ta fotka není líbivá. Jenže pro mě holt líbivá je a to je ten rozpor. Já ji vnímám vlastně jako abstrakci, pro mě není ani důležité, co konkrétně na té fotce je, ale zaujalo mě tam rozložení světel a stínů. Hlavně ty světlé čáry přes silnici a takové sametové, měkké podání. Ten pohled je ve skutečnosti širší a zkoušela jsem i BW, ale právě tohle mě nejvíc sedlo. Dala jsem si ji i na tapetu a tady na první místo. Mám prostě jiné vnímání než většina lidí a nemůžu se proto na nikoho zlobit, že se tomu vysmívá, že to nechápe. Možná, kdybych to nazvala Zatáčka, bylo by to v pořádku. Fascinuje mě fotit zdánlivě obyčejné a nezajímavé věci. Mají v sobě taky poezii, jen si jí lidé nevšimnou..

  OdpovědětVymazat
 7. Ivo, vracím se sem dlouho a dlouho na ně koukám. Beru všechny kromě č.2., ta mě nevzala (asi na ní nemám naladěno). No a č.4. , to je taková hladící, moc příjemné pokoukání. Na první mrknutí jsem si říkal, proč nenechala víc místa pro ten strom, ale teď už dobré. No a nemohu si pomoci, jsem úchyl, jednička je můj top :-) Snad že si pamatuji to střídání světlo stín, horko a chládek a vyhlížení co bude za zatáčkou.

  OdpovědětVymazat
 8. Já mám taky nejradši jedničku. Ta dvojka je ořezaná, je k ničemu. Nefunguje. Taky tam nepasuje tou hrubou strukturou. Co já se s těmi krajinami natrápila. Ani za to nestojí.

  OdpovědětVymazat
 9. Dovolím si nesouhlasit s poslední větou :-)

  OdpovědětVymazat
 10. Krásné fotky... já bych také nemusela dvojku, ale ostatní jsou pro mě fajnový. Nevím, co se řeší ohledně jedničky na FCB a je mi to uplně jedno. Jezdívala jsem kdysi na vandry, k tomu patřila spousta putování i po různých silničkách. Tady citím tu vůni, atmosféru, pohodu, přirozenost... až bych si ten bágl s chutí nahodila :-))...na mě tedy funguje úžasně :-).

  OdpovědětVymazat
 11. Mimochodem... pokud někdo něco řeší výsměšně někde někomu za zády, vůbec bych se tím nezabývala.. už jen to samo o sobě mluví o jeho/jejich lidských hodnotách.

  OdpovědětVymazat
 12. Jsou ruzne duvody Ivano, proc se tohle deje, co se deje,...
  Zacalo to ,si myslim, kdyz jsi oznamila ze si koupite byt v Praze.Hned byli stiplave poznamky.
  Ted jsi oznamila ze ste byli v Toscansku, a znova. Fotky neodpovidaji pravidlum tech co vystavuji svoje "tady jsme mi byli na dovolene". Ukazuji tvoje pohledy, ktere jsou jine nez dovolenkove fotky.Dovolilas sis to nazvat Toscansko, a neukazuje to to, co by jini lide vyfotili, kdybi tam jeli.Maji v sobe neco, co lide asi nechapaji. Cetl jsem take poznamky jako " s takovym drahym fotakem a vybavenim...".Zavist? Hloupost?Sebelitost?

  OdpovědětVymazat
 13. Musím se podívat na FCB, co jsi komu zase provedla... Ty fotky jsou dobré, slunečnice jsou úžasné. I ten bazén má něco do sebe, asi ladnost křivek těch věcí, co vytvořili lidi - skákadlo, lehátka, jako by je někdo navrhoval pro samo Toskánsko... Krásné. Eva

  OdpovědětVymazat

please sign in or put your name in comment box
so we know how to call you