středa 25. května 2011

Na dně...

...můžeme najít poklady - když se mu nevyhneme...
:-))Ten den byl úplně obyčejný.
Unavená a v hlavě míhající se obrazovku PC, na kterém jsem celé dopoledne různě "tvořila",
vybrala jsem si chvilku volna.
Nasedla jsem na autobus směr Hlohovec.
Tentokrát jsem se rozhodla obejít Prostřední rybník, na webu jsem viděla záznam o zajímavých ornitologických pozorováních právě na "Prostředáku" a tak jsem chtěla do mého seznamu v rámci Czech Bird Listu přidat další druhy...
Netušila jsem, že Prostřední rybník je napůl vypuštěný a letněný a že se dá téměř přejít suchou nohou.
Najednou jsem se ocitla na dovolené.
Modrá obloha nad hlavou,
písek pod nohama (ten prý navezli Lichtenštejnové až z Baltu), 
pokřik racků, vůně vody, škeblí, rákosu...
A klid a ticho...
... ne mrtvé ticho, ale ticho plné života...
Ostrůvky obnažené a zvoucí všechny Robinsony.
Přijala jsem pozvání.
Husice liščí s mladými nesly vyrušení nelibě - velmi rychle jeden z rodičů vedl svých 11 potomků do bezpečí na vodní hladinu a druhý mě začal odhánět... Když jsem neodcházela dost rychle, přizval na pomoc ještě bratrance... No - fotit letovky husic... tu příležitost nemívám každý den.
Usedám na vodou vybělené dřevo a vychutnávám všemi smysly pokoj podvečera.
Zvědavě si mě prohlíží kulík, později doma s atlasem upřesňuji - kulík říční...
V dáli se nese milostné klapání čápů.
Brouzdám pískem, blátem, kalužemi,
osvěžuji se ve vodě teplé jako kafe
a...
10 komentářů:

 1. Tohle Tvoje toulání musí být moc fajn a měli bysme si najít čas na něco podobného každý z nás. Ono to pročistí myšlenky, nebo je také trošku přehází a opatří prioritními znaménky...
  Tedy to psaní je prima :-)

  Teď budu asi ale trošku protivný...

  Materiál nafocené doslova vybízí k útěku od prostého přírodopisu k subjektivnějšímu pojetí. Jen použití úzké hloubky ostrosti tomu nestačí. Dost bych uvažoval o BW a fotky bych ořezal na čtverce po zvážení optimálních řezů ve smyslu kompoziční jednoty...I za cenu, že by bylo třeba o jednu fotku pak méně...

  OdpovědětVymazat
 2. Já jsem na rozdíl od tebe minulý týden navštívil rybník zcela napuštěný a 4 dny usínal po půlnoci s úplňkem nad hlavou :) Moc pěkně jsi to napsala, taky mám rád podobná toulání....ono to hodně pročistí myšlenky, jak píše Josef.
  Z fotek vnímám nejvíce 1,3 a 4, ty mě k vyprávění stačí :)

  OdpovědětVymazat
 3. Jsi mi zaměstanala hlavu myšlenkou v názvu, že na "dně můžeme i najít poklady, když se tomu dnu nevyhneme"... no a o tom se dá opravdu moc dlouho přemýšlet :-)... třeba, jak ta "procházka po dně" nás obohatí zkušenostmi, kam nás lidsky posune, kam nás nasměruje, jaké vlastnosti v nás může rozvinout, jak ji můžeme pak když se otřepeme využít nejen pro sebe....no a k tomu by mi stačila asi ta fotka druhá... ale je pravda, že to už by bylo asi trochu jiné povídání :-), ale možná pak ty fotky další přiřadit k nějakým těm konkrétním "objevům" :-).

  OdpovědětVymazat
 4. Trošku mě to velmi zdánlivě připomnělo Ivaninu výstavní výherní záležitost, na kterou se mimochodem jedu zítra podívat do Teplic na zahájení lázeňské sezony. Tak kdybyste někdo zavítal, tak se snad poznáme :-))) (brašna, foťák - takových tam asi bude :-))))

  Je pravda, že by jim čtverec slušel a BW nevím, muselo by se to zkusit. Ale takto v sérii - cítím pohodu, klídek - dobré jsou

  OdpovědětVymazat
 5. Josefe - není proč mluvit o "protivnosti"... Tenhle Tvůj názor se tu objevuje opakovaně u mých fotek s přírodním námětem.... myslím, že velmi často je to prostě dané tím, že pro mě je příroda natolik dokonalá, že žasnu nad ní tak, jak je... a dost často je to hodně silný pocit...hlavně v situacích, kdy mi není nejlépe a v té dokonalosti nacházím pokoj, odpovědi a odpočinutí... vnitřně vůbec nemám potřebu pak s těmi fotkami nic dělat... Tady určitě jsou možnosti dalšího zpracování... ale u čtverců by mě (zatím, možná to dozraje časem) chyběl ten prostor, ten pocit volnosti, který jsem měla... ta rozlehlost kolem a malé záchytné body... to jsem měla v sobě a tomu odpovídalo focení i zpracování.... Snad to příště předám lépe :-))

  PS: Tvoje komentáře mám ráda, posouvají dál, naznačují, ukazují a inspirují... Dík. R.

  OdpovědětVymazat
 6. priroda je natolik dokonala, ze jen ji kopirovat,nestaci, vznikne jen kopie ktera nikdy nebude lepsi nez original.


  :))))

  to nema co spolecneho s tvou fotkou, jen mne to tak napadlo pri cteni tveho komentu:)

  OdpovědětVymazat
 7. ops, jsem spatne prihlesenej....to byl admin ucet

  OdpovědětVymazat
 8. Ano, něco podobného jsem nedávno taky fotila a měla přitom až sváteční pocit. Jako bych chodila po nekonečné pláži a ne u nás kolem Klikáče. Měla jsem pak tu drzost, že jsem ty fotky poslala do soutěže do kategorie Oceán.
  Opravdu je jediná možnost dělat věci tak, jak to cítíš, jak to potřebuješ. Pokud Ti to přináší radost, účel je splněn. Každý z nás to prostě vidí jinak.
  Jinak jsem si všimla, že děláš dva druhy fotek. Realitu a abstrakci. Což to trochu smíchat?

  OdpovědětVymazat
 9. Mám z nich docela příjemný pocit, poslední mi vzhledem k ostatním vybočuje ... :-)

  OdpovědětVymazat

please sign in or put your name in comment box
so we know how to call you