pátek 22. dubna 2011

Tak nějak to začalo...

Bylo to někdy v roce 2008, kdy jsem poprvé začal objevovat kouzlo digitální fotografie. Snímky rodiny postupně vytlačovaly záběry všemožných zátiší, zdí, rozbitých oken, neidentifikovatelných předmětů a zákoutí, kterým jsem rozuměl jenom já a měl jsem v nich ukryty své příběhy a myšlenky. Rovněž jsem začal ve větší míře používat grafické programy, a to nejen k ořezu fotografií a postupně začal uveřejňovat své snímky na jednom fotografickém serveru, kde jsem očekával zpětnou vazbu na mé fotografie. Bylo to báječné období, kdy jsem si jako fotografický "greenhorn" (jsem jím vlastně dodnes, a to myslím opravdu upřímně) mohl dovolit publikovat cokoli a má autocenzura nebyla taková, jako je dnes. Hodně jsem se na PE naučil a postupně se snažil jít svou cestou. Když se mé fotky začaly poprvé objevovat v Josefových výběrech, tak jsem byl hodně překvapen. Ani ne tak tím, že si mých fotek někdo všiml, ale tím, jak byly mé fotky dokonale rozluštěny, a to někdy tak dokonale, že jsem si začal dávat větší pozor na to, co vkládám :) Pokud by se mě někdo ptal, kteří jsou mí oblíbení fotografové, tak by to byli tito dva pánové, jejichž tvorbu obdivuji.

Ivan Pinkava

Tono Stano

Nevím, co bude za rok, za pět či deset let, jestli mé fotografování vystřídá malování, o kterém sním. Jedno však vím jistě, pokud budu cítit, že mé snímky mají co říct, budu nadále fotit a tvořit své oblíbené a tolik v poslední době kritizované fotografiky. Fotka (fotografika) kterou jsem vložil pochází z roku 2008 a byla mezi prvními na veřejné galerii. Patří mezi mé nejoblíbenější a co znamená, to si ponechám jako tajemství. Paradoxně se mi podařilo původní fotku smazat a mě zůstala pouze tato jediná a to ještě v rozměrech pro web, tak to berte trošku jako bonus :)

9 komentářů:

 1. Bonus je krásný :-)

  A Tvoje psaní už je psaní autora, který se pohybuje na své vlastní základně a jen tak z ruky něco zbrkle nedá. Zajímavá a moc pěkná cesta za autorským jménem PERNICKÝ

  OdpovědětVymazat
 2. Milane, velice poucne, zajimave. Dik za fotku,
  doufam ze jeste najdes vetsi verzi, a i kdyz ne, mozna muzes zvetsit, mozna nebude zas tak problem vzhledem k nepotrebe detailu....byc rekl ze se to strati.
  Protoze je to vystavni kousek.

  OdpovědětVymazat
 3. Ty začátky bych řekl, že jsou u většiny navlas stejné. Záleží na tom, jak to kdo po nějakém čase "uchopí". Tys´ to myslím doslova vychytal :-)

  Těším se na tvé další fotky, protože ty dosavadní mě velice baví a už asi taky na další psaní. Fakt se Milane dobře i čteš :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Moc pěkný kousek vytvořený podle zásad USB :-)
  Výborně !

  OdpovědětVymazat
 5. Já Tvoje jméno vnímám od začátku jako záruku kvality. Bez legrace. Dokonce jsem Tě dříve vnímala jako nějakého moudrého pána, ke kterému patří vzhlížet s úctou. Když jsem Tě pak poznala osobně, došlo mi, že patříš mezi ty tiché, nenápadné typy, které dokáží velmi překvapit a skrývá se v nich netušené.

  Já fakt nevím, proč tady každého tak chválím, ale není vůbec běžné, poznat na tak malém zapadlém místě na netu takovou koncentraci porozumnění. A ty Velikonoce tady vnímám až slavnostně, snad se půjdu i převlíknout..:-)

  OdpovědětVymazat
 6. Ivo, jsem rád, že jsi se spletla, moudrý, to určitě nejsem :) To, že jsem podle tebe zárukou kvality mi lichotí, ale hodně přeháníš :)
  Tyto retrospektivy vnímám hodně pozitivně, každý zde odhalil kousek sebe....

  OdpovědětVymazat
 7. pročetla jsem si ty řádky tady a znovu nahlédla do Tvé galerky na PE.... našla jsem první fotku, která se mi pojí s Tvým jménem... "O životě"... u spousty Tvých fotek mám stále stejnou úvahu jako tehdy "kdo ví, zda to, co vnímám já, je to, co Ty vkládáš..."... ale dneska už vím, že - pokud se myšlenky potkají, je to nádherný bonus - ale fotografie a fotografiky žijí svými příběhy...autor je pošle do života a ony konají svou práci... mluví, potěšují, burcují, baví, usvědčují... Tvoje jméno je zárukou, že tu "práci" udělají dobře...

  OdpovědětVymazat
 8. Krásný byl tvůj "začátek", Milane - krásnější o to, že tvoje následující tvorba mě dokázala a věřím, že ještě mnohokrát dokáže oslovit..

  OdpovědětVymazat
 9. Moc ráda jsem to četla a v mnohém bych se přidala k Ivaně :-)

  Ne, nemůžu říct, že jsem ten, kdo tě může poznávat z tvých fotek. Ani jsme se nesetkali, ale pro mě jsi se "rozluštil" svým článkem, kde jsi fotil pohledem druhých. :-)

  Jsem moc ráda, že jsi tu.

  OdpovědětVymazat

please sign in or put your name in comment box
so we know how to call you