středa 20. dubna 2011

In the Circle

In the Circle

 

Tentokrat pridam  studii Dr. Galef, ktera by mohla prinest svetlo na ruzne aspekty ktere jsem probiral v clanku život pro kočku , specialne povod  “zakonu” bez kterych by jsme se mohli velice dobre obejit:

Představte si klec s pěti opicemi.Do klece pověste na provázek banán a pod něj dejte schody. Nebude trvat dlouho a nějaká opice se pokusí vylézt pro banán. Jen co se opice dotkne schodů, postříkejte ostatní opice ledovou vodou.
Po chvíli se bude snažit jiná opice dojít pro banán, ale dopadne to stejně -- ostatní opice jsou postříkány ledovou vodou. Zanedlouho, už jen při pokusu nějaké opice dostat se ke schodům, bude zastavena ostatními opicemi.
Nyní odstraňte ledovou vodu a jednu opici vyměňte za novou. Jen co nová opice zahlédne banán, bude se pro něj snažit vylézt. Bude asi udivená a vystrašená, když na ni zbytek opic zaútočí.
Po dalším pokusu, při kterém byla opice napadena, už ví, že při jakémkoliv pokusu se dostat pro banán na ni ostatní zaútočí.
Nyní vyměňte další opici z pěti původních za novou. Nová opice se bude snažit vylézt na schody a zbytek na ni zaútočí. Předchozí nováček se s entusiasmem podílí na útocích! Výměnu opakujte a vyměňte třetí za novou, pak čtvrtou a pátou. Pokaždé, když se nová opice přiblíží ke schodům, je napadena.
Většina nových opic ani neví proč se nesmí lézt na schody a proč se podílí na napadení opice, která se o to pokusí.
Po výměně poslední z původních pěti opic není v kleci ani jedna opice, která zažila sprchu ledovou vodou. Nicméně žádná z opic se nebude snažit přiblížit ke schodům a vylézt pro banán.
Proč? Protože:
                                 ... takhle to bylo vždy!

7 komentářů:

 1. Rudolfe, mě to tvoje podobenství připomenulo pocity, když začneš na veřejné galerii používat celou bodovací stupnici :-)

  Ta fotka mě ale připomenula bohaté nabírané šaty dam někde na přelomu 19/20 století. Takový lampionový bál u řeky :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Rudy, fotka se ti povedla - zvlášť ta barevnost - to je přesně něco pro mě :o)

  A ta studie mě taky zaujala - něco na tom bude ;o)

  OdpovědětVymazat
 3. Ahoj Rudy, početl jsem si. Tohle téma by si žádalo dlouho diskuzi, nejlépe u dobrého piva (popřípadě něčeho jiného). Podobné chování jsem několikrát v životě zažil a to nemluvím o virtuálním prostoru, ten je plný podobných reakcí.

  Fotka na mě působí pozitivně, vidím v ní tanečnici někde ve Španělsku, plnou života a energie :)

  OdpovědětVymazat
 4. to je břišní tanečnice :-)

  člověk je stádové zvíře, a z toho vyplývají některé dávné zvyklosti a reflexy, které stádu kdysi pomáhaly přežít, dnes už se nám jeví občas velmi prapodivné až směšné... :-)

  na pivo tedy moc nedám, ale ke svařeném vínu by to bylo k debatě :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Studie je podle mě naprosto přesná - takto to prostě funguje. A proč? Protože to takhle vždycky bylo. To je nejhorší slovní spojení, ze kterého si na jednu stranu už dlouho dělám srandu - a vytáčí mě!!! A na stranu druhou, tohle když někdo prohlásí, začínám skrytě studovat právě autora výroku, protože zjevně "nemyslí". Fakt mě to vytáčí. Uf :-))

  Fotografie jinak krásně dekorační, letokruhy vidím, žena je tam také a asi by se toho našlo mnohem víc

  OdpovědětVymazat
 6. Rudy, studii jsem si pročetl několikrát, asi to tak skutečně mnohde a mnohdy funguje. A moc pěkná fotografie mi připomíná modré bolero

  OdpovědětVymazat
 7. Ta studie je otřesně pravdivá... ale přeci jen, na rozdíl od opic máme schopnost ptát se "proč". Ptáme se již jako děti, jen ty otázky v nás pak ten svět kolem často umlčí a ten tlak zařadit se do proudu je obrovský.

  A fotka - ano, španělská tanečnice, to je přesné :-)

  OdpovědětVymazat

please sign in or put your name in comment box
so we know how to call you