neděle 21. listopadu 2010

...21 let poté...

17.listopad 2010

18 komentářů:

 1. přemýšlím, že bych vynechala č.5 - ale byl by to pak jiný cyklus... takto je to zasazené do znepokojivého rámce... bez č.5 je to o osamělosti... pro mě parádní věci, nedá se napsat "krásné", ale výborný dokument plný emocí... R.

  OdpovědětVymazat
 2. č.3 - nemám slov, skvělá...mám ráda liniovky s příběhem...

  OdpovědětVymazat
 3. Určitě je dobře, že "jednadvacet let po té" můžeme fotit a svobodně publikovat... A lidé nosící si svoje starosti a myšlenky a radosti a.... Prostě takový obyčejný sychravý den, stojící za malou (a stále potřebnou) upomínku.

  Nemám moc rád novinové snímky z vydání 18.11.(každoročních) ukazující heroická vystoupení politiků a aktivistů.

  (ta poslední fotka mi tam nějak neštymuje)

  OdpovědětVymazat
 4. poslední bych zrušil docela

  Ostatní Tvoří celek který bch ale s názvem cyklu nijak nespojoval. Tedy můj pocit takový není....

  Ta třetí zvrchu je báječná solitérní fotografie...

  OdpovědětVymazat
 5. Ja si myslim ze je to moc dobre sestaveny,
  dobra vzpominka,k zamysleni ,dokomce i ta posledni mne tam docela zapada, jako jedna realita doplnujici prazdnotu.

  OdpovědětVymazat
 6. cislo 3 je nejlepsi. 5ka po kratkem souboji s "ja & ja" pasuje, dava tomu trochu jiny rozmer a soucasne upresnuje.

  Libi

  OdpovědětVymazat
 7. Ja se porad vracim, osobne se mne to moc libi,
  je to pribech jednotlivych lidi , ...21 let poté...
  a ukazujici lide ve svem zivotnim cyklu, zamysleni nad budoucnosti, nad pritomnosti, ma to pro mne vsechno co to ma mit, kam to vede ( co je na konci cesty, obraz 3) a nejdulezitejsi je, ze kratky nazev vsechno vysvetluje, nepotrebuje nic dodat nic napsat. Vsechno je sdeleno fotografii.Vsechny pocity autora na dane tema.Nemyslim si ze bych vybiral "nejlepsi" a " nejhorsi", divam se jako na celek.

  OdpovědětVymazat
 8. Ja som už svoj názor napísal na PEX a v podstate je zhodný s JJ.

  OdpovědětVymazat
 9. moc fajn zachycená nadčasová pouliční atmosféra jednoho šedavého výročního dne...

  A na okraj. Poslední snímek mi z mého pohledu v rámci celku příliš nesedí, zejména pak svým dokumentárnímu vyzněním, či spíše objektivitou. Řekl bych, že vizuálně příliš akcentuje přítomnost policie na akci spojené s jedenadvacetiletým výročím sedmnáctého listopadu a navozuje tím tak paralelu s tehdejším děním. Současná policie ovšem zajišťovala především odklon dopravy a tím potažmo i bezpečnost demonstrantů. Ovšem na ulici máš pěkný stínotaneček...:)

  OdpovědětVymazat
 10. Já to beru jako Tvůj report z toho dne. Něco jsi chtěl říci a tak jsi to řekl. Tím názvem a poslední fotkou dostávají osamělé postavy jiné vyznění, než kdyby byly soliterní. Nevím sice, co jsi měl přesně na mysli, ale dá se vysvětlit jako klid, samozřejmost, ale taky jako rezignaci, zklamání, něco jako : No a co jste čekali? Mlha to ještě podtrhuje.

  OdpovědětVymazat
 11. Mně se cyklus velice líbí. I tím zrnem a vůbec technickou zhoršenou kvalitou evokuje dobu před rokem 89, a já z toho cyklu cítím v podtextu "nic se nezměnilo". A nechápu to ani tak jako obžalobu systému, jako spíše fakt, že ty starosti, jak píše Jirka Trnka, si každý neseme dál, a režim na to nemá tak velký vliv, jak jsme asi i tenkrát bláhově věřili... Pořád se bojíme o své zdraví, o své blízké, o naši bezpečnost, stále se setkáváme se zklamáním, jsme unavení, šediví, do sebe otočení, bez cíle, bez iluzí, pořád žvejkáme v hlavách ta samá každodenní dilemata (co bude k večeři), která nás v tom množství odvádějí od věcí, na které se nemyslí a přitom by se mělo (viz Josefův poslední fotopříspěvek...)

  Pro mě výmluvný cyklus bez potřeby slov.

  Poslední fotka obrazově příliš nezapadá, myšlenkově ji chápu tak, že osvětluje smysl celého cyklu - že to právě není o samotě v průmyslovém městě, ale o nadějích a marnostech napříč dobami a politickými režimy...

  OdpovědětVymazat
 12. Moc pěkně jsi to napsala. A právě v tom cítím smysl fotek, aby tyhle úvahy vyvolávaly...aby žily v podstatě nezávisle na svém autorovi..

  OdpovědětVymazat
 13. Jejda, Vy se krásně čtete. Všem Vám děkuji za názory a úvahy. Asi nejlépe moji myšlenku vyjádřila Evička. Prostě se mi trefila mezi "voči" ;-)
  Dlouho jsem se nemohl rozhodnout, zda poslední fotografii vložit, či ne. Názory Vás všech jsou velice zajímavé a pestré.

  Díky ;-)

  OdpovědětVymazat
 14. Míro já to beru jak jsi to vložil. Pro mě dobré. Mám rád tento druh fotografií pro jejich časovou neurčitost, ale to Ty pacholku víš. Muž s bombou je bezkonkurenčně nej ... A já jdu vložit lidi, to bude svátek :-)

  OdpovědětVymazat
 15. Ty jo Evi, tak už druhý den přemýšlím, jak se vyžvejknu a Ty jsi to pojmenovala tak, že opravdu už nemám co dodat... doufám, že mi Míra odpustí...

  OdpovědětVymazat
 16. Není co odpouštět, Martí ;-))))

  OdpovědětVymazat
 17. Mne tam neprekáža v uvedenom kontexte ani tá posledná fotka. Podľa mňa veľmi vydarený cyklus o tom, ako to je 21 rokoch a vlastne to ani nieje moc inak.

  OdpovědětVymazat

please sign in or put your name in comment box
so we know how to call you