neděle 30. srpna 2009

DEPRESÍVNĚ NALADĚNÁ

Ahojte,

smutek, bezmoc a pocity beznaděje či zoufalství jsou pocity (emoce), které za normálních okolností mají pro náš organismus velký význam.
Problém začíná tam, kde se tyto emoce objevují příliš často, trvají příliš dlouho, jejich intenzita je vzhledem k situacím, které je spustily, příliš velká, takže začínají nadměrně ovládat život postiženého.

Při depresi však nejde jen o nepříjemný emoční prožitek. Deprese je onemocnění, a to onemocnění celého organismu. Vede k pocitům zoufalství, beznaděje, ztrátě radostného prožívání, energie i vůle. Od běžného smutku nebo rozladěnosti se deprese liší zejména v tom, že:

- je intenzivnější a hlubší
- trvá déle
- nepříznivě ovlivňuje výkonnost

To, že je deprese nemoc, rozhodně neznamená, že je člověk "nenormální" nebo "bláznivý". Může ale cítit prázdno v duši, být bez energie. Má smutnou náladu a vyčítá si to. Nemůže fungovat v každodenních záležitostech, nesoustředí se. Nedokáže se radovat z věcí, které ho dříve těšily.

Tak úsměv a hlavně bez stresu bratři a sestři :)

7 komentářů:

 1. Nikdy jsem s tím nebyl u lékaře, ale to co popisuješ je mi dost známé.

  Řekl bych, že ta fotografie ten stav duše vystihuje velmi příhodně. Pocit pohledu sama na sebe z výška přes tmavou záclonu a neschopnost v té chvíli fungovat normálně.

  OdpovědětVymazat
 2. Ty jseš prostě Gothic Doom Majo... mluvíš mi z duše... o duši a temnotě, která ji občas obepíná jako zeď z cihel pevně stavěná... snaha nalézt skulinku, kterou by problesklo světlo, jediný paprsek naděje... často končí dalším šárem zdi temnoty... mnohokráte jsem to již zažil a naučil se dívat skrze zavřené oči... srdcem... tehdy přestáváš vidět zeď vlastní a ta tedy není... vidíš zdi druhých a máš moc je bořit...

  Tyto asociace jsi ve mě vzbudil... ;o)

  OdpovědětVymazat
 3. Uf... Hyeno, dívat se srdcem a vidět tak temné zdi plné pavučin ostatních lidí, místo svých vlastních - je to úlevné, není to svým způsobem ještě horší? Les černých zdí všude kolem namísto blízkých duší? Brrr, jezdí mi mráz po zádech.

  Znám ten stav, ale díky Bohu není ani aktuální (dnes vidím bílé krajiny plné světla, prostoru a slyším šum křídel - chci to vyfotit, ale nedaří se mi), ani chronický. Ale vymazat jej nelze.

  OdpovědětVymazat
 4. Evíku, tak přímo... nevšímat si svých můr, vidět můry druhých, naslouchat druhým co je trápí a pomáhat jim z toho má tu moc empatie zrozené z vlastní můry, kdy tou pomocí druhým sama své můry ubíjíš...

  Už víme???

  OdpovědětVymazat
 5. Víme:). Vlastně dosti též praktikujeme:).

  OdpovědětVymazat

please sign in or put your name in comment box
so we know how to call you